آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    آدرس هتل پارت اصفهان
::    نرخ هتل پارت اصفهان
::    نرخ هتل کوثر اردبیل
::    نرخ هتل سپیدار بندرانزلی
::    تصاویر هتل عرش مشهد
::    قیمت هتل ونوس اصفهان
::    رزرو هتل پردیس سرعین
::    تصاویر هتل آسیا مشهد
::    نرخ هتل جهانگردی دزفول دزفول
::    قیمت هتل آناهیتا شیراز
::    رزرو هتل دریا اردبیل
::    رزرو هتل صادقیه مشهد
::    نرخ هتل آپارتمان رضا مشهد
::    قیمت هتل آساره تهران
::    رزرو هتل آساره تهران
::    تلفن هتل گراند کیش
::    رزرو هتل آرسان مشهد
::    نرخ مهمان سرا جهانگردی سنندج سنندج
::    آدرس هتل آپارتمان شفق مشهد
::    قیمت هتل ارگ مشهد

مقبره بو علی سینا در همدان


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

آرامگاه شیخ الرئیس بوعلی سینا یا آرامگاه بوعلی سینا بنای یاد بود شیخ‌ الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است که در میدان بوعلی سینا در مرکز شهر همدان واقع شده‌ است. این اثر در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بو علی حسین بن عبد الله بن سینا، مشهور به ابو علی سینا و ملقب به نابغه شرق در 359 ه.ش در بخارا متولد شد. وی یکی ازمشهورترین و تاثیرگذارترین فیلسوفان و دانشمندان ایران است، که به ویژه به دلیل آثار ارزشمندش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی شهرت خاصی دارد. ابو علی سینا نویسنده کتاب شفا (یک دانشنامه ی علمی و فلسفی جامع)، و القانون فی الطب (یکی از معروف‌ ترین آثار تاریخ پزشکی جهان)، می باشد. وی در 416 ه.ش در همدان درگذشت.

بنای ابتدایی آرامگاه ابو علی سینا در زمان قاجاریه ساخته شد، و تا کنون سه بار نوسازی شده است. مقبره قدیمی آن که در زمان قاجاریه ساخته شده بود، در خور شان و شخصیت علمی این متفکر بزرگ نبود. بنابراین انجمن آثار ملی ایران، به مناسبت هزارمین سال تولد بوعلی سینا، در سال 1330 تصمیم به تجدید بنای آن گرفت. این بنا در زمینی به مساحت ۳۰۹۰ متر مربع احداث شده و زیر بنای اصلی آن حدود ۱۷۹۲ متر مربع می باشد. محل فعلی آرامگاه بوعلی منزل مسکونی ابو سعید دخوک، دوست صمیمی بوعلی سینا بوده است که او نیز در جوار بوعلی سینا مدفون می باشد. طرح و نقشه ی بنای فعلی توسط مهندس هوشنگ سیحون و به سبک معماری قرنی که بوعلی سینا در آن می زیسته، طراحی شده است.

بنای آرامگاه تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام است. در طراحی این مجموعه عناصری از هنر معماری سنتی ایرانی استفاده شده است. عناصری مانند برج، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ ها متاثر از باغهای ایرانی، آب نماها الهام گرفته از حوض خانه‌ های سنتی و نمایی با روکار سنگ های حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند آراسته شده و نمودار کاخ های باستانی ایرانیان است. همچنین این آرامگاه دارای ۱۲ ستون می باشد، که نشان‌ دهنده ی ۱۲ رشته دانشی است که ابن سینا بر آن‌ ها احاطه داشته است.

درحال حاضر تالار جنوبی آرامگاه به عنوان موزه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره‌ های قبل از میلاد و دوران اسلامی اختصاص یافته و در تالار شمالی کتابخانه ای مشتمل بر ۸۰۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی نفیس ایرانی و خارجی و غرفه هایی مربوط به آثار بو علی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی نگهداری می شود. در غرفه آثار بو علی عکسی از جمجه بوعلی نیز در معرض دید گذاشته شده که گمان می رود به هنگام تخریب مقبره قدیمی تهیه شده است. مکمل این بنا بوستانی به شکل نیم دایره با فضای سبز است و نیز تندیس ابو علی سینا در حالی که کتابی در دست دارد در ضلع شرقی میدان نصب شده است، و شاید این شعر خود را بر لب دارد:
دل گرچه در این بادیه، بسیار شتافت
یک موی ندانست، ولی موی شکافت
اندر دل من، هزار خورشید بتافت
آخر به کمال ذره ای، راه نیافت


شهر : همدان
کشور : ایران