آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    نرخ هتل آسماری قشم
::    رزرو هتل هرند مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان کیمیا 2 قشم
::    تصاویر هتل فانوس دریا نوشهر
::    تلفن هتل آپارتمان اخوان مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان اخوان مشهد
::    نرخ هتل آلاله 2 قشم
::    رزرو هتل فجرسپاه اهواز
::    رزرو هتل فجرسپاه اهواز
::    رزرو هتل آپارتمان مهاجر مشهد
::    رزرو هتل آپارتمان مهاجر مشهد
::    نرخ هتل پارسیان آزادی رامسر
::    آدرس هتل پارسیان آزادی رامسر
::    رزرو مهمان سرا جهانگردی لاهیجان لاهیجان
::    نرخ هتل تارا مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان مودّت مشهد
::    آدرس هتل بهار رودسر
::    آدرس هتل صبا اصفهان
::    رزرو هتل کاروان یزد
::    تلفن هتل آپارتمان پارمیس شیراز

معبد آناهیتا در کرمانشاه


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

معبد آناهیتا بنای تاریخی که امروزه در شهر کنگاور واقع شده است . کنگاور در میانه راه امروزی همدان کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار گرفته است . این بنا با ۶/۴ هکتار وسعت ، بر پشته صخره ای و مشرف به دشت گنگاور ساخته شده است . آناهیتا فرشته و نگهبان آب و فراوانی و زیبایی و باروری در نزد ایرانیان دارای مقام بلند و ارجمندی بوده است . این بنا دارای ۲۲۰ متر درازا و ۲۱۰ متر پهنا و کلفتی دیوار محیطی آن به ۵/۱۸ متر می رسد . فراز این اثر تاریخی ردیفی از ستون های سنگی بر پا بوده که بلند ای هر ستون ۵۴/۲ متر است . وردی بنا به وسیله پلکان دو طرفه در جبههٔ جنوبی تعبیه شده و در جبهه شمال خاوری پلکان یک طرفه راه دسترسی به این مکان را ممکن ساخته است . معدن سنگ چهل مران در ۲ کیلومتری باختر این بنا قرار دارد و اکنون سنگ های نیمه تراش میان ستون و سنگهای نما در سطوح معدن از همان زمان باقی مانده است . قدمت این بنا را به دوره اشکانی و ساسانی نسبت داده ، نشانه ها و واژه های دوره ساسانی بر روی سنگ ها حک گردیده است .

پیشینه کاوشهای باستان شناسی در معبد آناهیتا

در تابستان سال ۱۳۴۷ برای نخستین بار هیئتی در تپه ناهید کنگاور به کاوش های باستان شناسی پرداخت . پس از بررسی های اولیه مشخص شد که از مجموع تپه ، تقریباً حدود پنجاه و سه هزار متر مربع به بنای تاریخی اختصاص دارد که به جز چند سر ستون شکسته و تعدادی حجاری های پراکنده در کنار کوره های آهک پزی که چند سال قبل از آن تعطیل شده بود چیز دیگری مشهود نیست ، با این حساب مجموعه معماری در زیر محله ها مدفون بود . اعضای هیئت عکس هوایی کنگاور را که در سال ۱۹۳۲ میلادی به وسیله آقای اریخ اشمیت تهیه شده بود ، پس از تعبیر و تفسیر و یافتن گرته و اثری از امتداد ابهام آمیز دیوار و صفه تاریخی مدفون ، مورد استفاده قرار داد و موفق گردید بخشی از دیوار شرقی را در آن تشخیص داده و پس از کاوش ، آن قسمت از صفه را از خاک ایام آزاد نماید .

کاوش از ناحیه آزاد محله ، از شصت متری منتهی الیه جنوب شرقی تپه ، در شش ترانشه ده متری آغاز گردید . در این محوطه که قبلاً هیچ اثری در روی خاک قابل رویت نبود ، دفعتاً پس از چند روز حفاری ، حجاری های فراوانی چهره از حجاب خاک گشود و عرض و طول خود را عیان ساخت . در هر ترانشه پس از سه ماه کار و فعالیت دو ستون قطور و منضمات آنها که عبارت از ته ستون ، سرستون ، گیلویی و حجاری های نمای دیوار بود رخ نموده و در این شصت متر طول ، دوازده ستون سالم و چند تایی شکسته از خاک بیرون آورده شد . از دوازده ستون ، نه ستون سالم سه ستون نیمه سالم و به همین ترتیب اجزاء دیگر .

در این مرحله توانسته بودند ضخامت دیوار ستون دار ، تعداد ستون ها ، فواصل آن ها از یکدیگر ، قطر ، پیرامون و سایر ابعاد و اندازه ها را به طور نه چندان دقیق ولی در هر حال فارغ از تصور و تخیل تعیین نموده و با تهیه تعدادی عکس ، سند و اشیاء کشف شده از جمله چندین تابوت سفالین و گوشواره های طلا و سکه هایی از دوران تاریخی که در زیر سر اجساد ، داخل تابوت ها و مقبره ها یافت شده بودند ، در مجموع گزارش نسبتاً قانع کننده ای را فراهم آورند که بر اساس واقعیات تنظیم شده بود .


 .


شهر : کرمانشاه
کشور : ایران