آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    آدرس هتل ایران هتل مشهد
::    تلفن هتل هلیا کیش
::    تصاویر هتل میثاق مشهد
::    آدرس هتل دانش دامغان
::    آدرس هتل آپارتمان نور مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان آیسان مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان آیسان مشهد
::    نرخ هتل بین المللی قصر طلایی مشهد
::    آدرس مهمان سرا جهانگردی خوی خوی
::    قیمت هتل آپارتمان میثم مشهد
::    رزرو هتل آپارتمان قدس قم
::    آدرس هتل آپارتمان قدس قم
::    رزرو هتل آپادانا مشهد
::    نرخ هتل نگین مشهد
::    تصاویر هتل اعیان مشهد
::    تلفن هتل آسمان اصفهان
::    تلفن هتل کاملیا سبزوار
::    آدرس هتل آپارتمان پلاس قشم
::    قیمت هتل پارس کاروانسرای آبادان آبادان
::    قیمت مهمان سرا جهانگردی شهرکرد شهر کرد

مسجد جامع سنندج؛ شکوه معماري اسلامي در سنندج

صفحه اصلی>> جاذبه های گردشگری ایران و جهان >> مکان های دیدنی سنندج >> مسجد جامع سنندج؛ شکوه معماري اسلامي در شهر سنندج

    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

مسجد جامع سنندج شکوه عيني معماري اسلامي کشور در دوره قاجار توسط والي وقت اين شهر بنا نهاده شده به دليل ويژگي هاي خاص يکي از آثار تاريخي و ديدني استان کردستان به شمار مي رود و هر روز پذيرايي خيل عظيمي از مهمانان و گردشگران است.

شهرت و آوازه مسجد جامع سنندج يا دارالاحسان نه تنها به دليل ويژگي هاي خاص معماري بلکه به واسطه پرورش چهره هاي درخشان در حوزه مسائل ديني و علما و روحانيون بوده است.

شهر سنندج در غرب ايران و مرکز استان کردستان از اواخر دوره صفويه به مرکزي سياسي و فرهنگي تحت حمايت شاهان صفوي قرار گرفت و اين امر موجب شد که در اين منطقه آثار معماري قابل توجهي از جمله کهندژ "قلعه سنه" بازار، مساجد و بناهاي متعددي با ويژگي هاي معماري مناطق مرکزي ايران به ويژه معماري سبک اصفهاني و با الهام از معماري بومي منطقه ايجاد شود.

يکي از بناهاي شاخص که در دوره قاجار با حمايت فتحعلي شاه قاجار و توسط امان الله خان اردلان والي وقت کردستان ساخته شد، مسجد – مدرسه دارالاحسان است که امروز از آن به عنوان مسجد جامع سنندج ياد مي شود.

اين بنا با شکوهترين و زيباترين مسجد استان، به لحاظ سبک معماري و تزيينات وابسته به معماري است. مسجد- مدرسه دارالاحسان در بافت قديم و در مجاورت و نزديکي قلعه حکومتي قرار داشته و اکنون نيز يکي از خيابان هاي قديمي شهر از مقابل آن عبور مي کند و آن هم شايد به اين دليل بوده که عمر باني "امان الله خان" براي تکميل آن به سررسيده باشد که اشارات مختلف در متون تاريخي محلي مويد اين مطلب است.

از جمله ويژگي هاي بارز اين ساختمان استفاده از عالي ترين مصالح ساختماني در ساخت و تزيينات آن است، که با کاشي کاري خشتي وسيعي توام با کتيبه و نوشته همراه است و در متن کتيبه ها هريک به مضمون خاصي اشاره شده است.

نکته مهمتر اينکه در دارالاحسان استفاده از آيات قراني در سطح وسيعي از نماها، ستون ها و ديوارهاي داخلي و خارجي به وفور ديده مي شود و به نظر مي رسد اين امر مورد توجه و تأکيد و خواسته مهم والي کردستان بوده است.

در بناي دارالاحسان 


شهر : سنندج
کشور : ایران