آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    رزرو هتل عماد مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان نجف اشرف مشهد
::    رزرو هتل کاسپین رامسر
::    قیمت هتل نسیم نوشهر
::    قیمت هتل سبلان اردبیل
::    تلفن هتل آپارتمان دامون شهر کرد
::    قیمت هتل آپارتمان مودّت مشهد
::    آدرس هتل آپارتمان برج سفید تهران
::    رزرو هتل آپارتمان برج سفید تهران
::    آدرس هتل الماس بندرانزلی
::    تصاویر هتل آپارتمان میلاد ساری
::    قیمت هتل کریمه قم
::    رزرو هتل تارا مشهد
::    تصاویر هتل شهر تهران
::    آدرس متل اشک رامسر
::    رزرو هتل آسمان قشم
::    تلفن مهمان سرا جهانگردی الیگودرز خرم آباد
::    نرخ هتل نارنج ساری
::    قیمت هتل بین المللی قم
::    نرخ هتل آپارتمان ارمغان مشهد

غار قوری قلعه در کرمانشاه


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

علت نامگذاری غار به نام غار قوری قلعه در ٧٠٠ متری غار آبادیی قرار دارد که در ایام قدیم اطراف این آبادی را قلعه های مختلفی در بر گرفته که شکل یکی از این قلعه ها شبیه قوری بوده است .

در تابستان ١٣٦٨ غارنوردان کرمانشاه تا عمق ١٣٤٠متری غار را شناسایی کردند و فاز اول غار به طول ٥٠٠ متر برای این غار در گذشته مورد توجه اکثر غارنوردان مختلف از کشور هایی هم چون امریکا ، انگلیس ، فرانسه در سال های ١٣٣٦ ، ١٣٤٥،1363 که تا عمق ٥٥٠ متری غار را شناسایی کرده اند قرار گرفته است .

بازدید عموم که در تابستان ١٣٧٨راه اندازی شده است شامل دو تالار به نام های مریم و کوهان شترمی باشد و اشکال مختلفی ار جمله (نیم رخ شتر کوهان شتر ، کاخ سفید امریکا ، مار ، طوطی ، کرکس ، قلب ، مشابه تصویر حضرت مریم ، شیر سنگی ، بابانوئل ، برج پیزا اسیه زن فرعون ، ( ابوالهول ) ، مجسمه فردوسی ، کشتی و اشکال دیگری که مشابه آن در این قسمت یافت می شود . فار دوم غار که شامل ١٠٠٠ متر می باشد شامل سه تالار به نام های نماز ، بلور ، عروس یا بتهوون ( بزرگترین موسیقی دان جهان ) می باشد . تالار نماز در ٥٥٠ متری غار و چسبیده به تونل برزخ می باشد و قسمت اصلی غار که عملیات حفاری آن را متوقف کرده است تونل برزخ به طول ١٢ متز و عرض ٨ متر که ارتفاع اب ان 2 الی ٣ متر می باشد و سقفش به آب چسبیده است این قسمت باید تونل شیشه ای بخورد تا قسمت های بعدی ان حفارش بشود در ١٠٠٠ متری غار تالار بلور وجود دارد که قشنگ ترین حوضچه جهان داخل آن قرار دارد و قندیل هایی که به ضورت پرده ای شکل با دست به هر کدام از آنها که می زنید صدای یکی از الات موسیقی می دهد وجود دارد در ١٥٠٠ متری غار تالار عروس ( بتهوون ) قرار دارد که زیبایی ان قابل توصیف نیست و این قدر زیبا است و جنس سنگ های ان کریستال و سفید و براق هستند که اگر کسی بخواهد از روی آنها برود جای پای او در این قسمت می ماند .

سقف آن طوری است که قندیل هایی شبیه میله خودکار که جنسشان از رسوبات آهکی و حالت کریستال به خود گرفته اند (٢ الی 8 متر ) پایین آمده اند و این قدر نازک و شفاف هستند که با زدن یک دست هشت متر ان می ریزد و در ٢٧٠٠ متری غار ٤ ابشار به ارتفاع ١٠ الی ١٢ متر وجود دارد و ٣١٤٠ متری غار ریزش کرده است و این قسمت باید کنده کلری شود تا قسمت های بعدی غار نیز شناسایی شود و تا حال کسی انتهای غار را کشف نکرده است ودر اصل غار بی انتها می باشد . زمین شناسان قدمت غار را ٦٠ میلیون سال پیش برآورد کرده اند و طول تقریبی غار را ١٣ کیلومتر تخمین زده اند دمای داخل غار ( 7 - ) و رطوبت نسبی ( ٨٩% ) می باشد و اشیائ یافته هشت عدد قاشق و بشقاب ، ٤ عدد کوزه بزرگ ، یک عدد کوزه کوچک که ١٥ عدد سکه داخل آن بود و مربوط به دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانیان و همچنین جمجمه سر انسان یافت شده است و علت نامگذاری غار به نام غار قوری قلعه در ٧٠٠ متری غار آبادیی قرار دارد که در ایام قدیم اطراف این آبادی را قلعه های مختلفی در بر گرفته که شکل یکی از این قلعه ها شبیه قوری بوده است و آمیزه ای از قوری و قلعه ، قوری قلعه به وجود می اآید و به همین خاطر اسم غار از نام همین ابادی می باشد٠

میله های شفاف درون غار یا سقف کریستال تالار عروس ( بتهون ) واقع در ١٥٠٠ متری غار قلعه قوری استان کرمانشاه . طول ستون فقراتی ٣١٤٠ متر و طول غاری ١٣ کیلومتر بزرگترین غار آبی اشیا و جزء شکیل ترین غار های جهان غار قوری قلعه در دّره مران ( غارها ) در ٨٨کیلومتری جاده کرمانشاه - پاوه در شمال روستای قوری قلعه قرار گرفته .

دیرینگی آن به ۶۵ میلیون سال می رسد و تنها ۳۰ سال از شناسایی آن می گذرد و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران ، به ثبت رسیده است . در سال ۱۳۵۵ یک گروه از غارشناسان انگلیسی و در سال ۱۳۵۶ و نیز گروه دیگری از غارنوردان فرانسوی موفق به کشف کامل این اثر شدند .

ژرفای حوضچه های این غار به ۱۴ متر می رسد همچنین دمای درون غار ۷ تا ۱۱ درجه است و در تمام فصول سال ثابت است . این اثر طبیعی دارای تالار های زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نام های تالار ریم ، تالار کوهان شتر ، تالار مسیر برزخ ، تالار بلور و تالار عروس می باشد . این غار یکی از زیبا ترین جاذبه های دیدنی شهرستان روانسر می باشد .


شهر : کرمانشاه
کشور : ایران