آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    آدرس هتل آوا اصفهان
::    قیمت هتل مشهد مشهد
::    نرخ هتل مظفر یزد
::    قیمت هتل عالی قاپو اصفهان
::    رزرو هتل آپارتمان سینا همدان
::    قیمت هتل آپارتمان سینا همدان
::    رزرو مهمان سرا جهانگردی بیرجند بیرجند
::    نرخ هتل آپارتمان کوثر رامسر
::    تلفن هتل بوتانیک گرگان
::    آدرس هتل هما شیراز
::    آدرس هتل آرامیس مشهد
::    تلفن مهمان سرا جهانگردی شهرکرد شهر کرد
::    رزرو مهمان سرا جهانگردی شهرکرد شهر کرد
::    قیمت هتل صدف بندر ماهشهر
::    آدرس هتل آپارتمان بهار مشهد
::    نرخ هتل آپارتمان معین درباری مشهد
::    تصاویر هتل ایران هتل مشهد
::    رزرو هتل پارسیان گچساران یاسوج
::    رزرو هتل پارسیان گچساران یاسوج
::    رزرو هتل چمران شیراز

عمارت شاه گلی در تبریز


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

 ائل گلی ( شاهگلی) در جنوب شرقی تبریز، یکی از زیباترین تفریحگاه های تبریزیان و مسافران این دیار از زمان قدیم بوده است وبه علت وسعت و زیبایی بیش ازحد این گردشگاه درسطح کشور می باشد.

درباره نام آن « شاه گلی » دلیلی نداریم که به چه منظور این نام رابر آن نهاده اند شاید به علت بزرگ بودن استخر آن و یا بانی این محل که شاه و شاهزاده بوده است.

متاسفانه نخستین بانی آن معلوم نیست ولی شاهزاده قهرمان میرزا پسر هشتم نایب السلطنه عباس میرزا هنگام فرمانروایی درتبریز به این استخر همت گماشت وازوسط ساحل شرقی و استخر تا محل عمارت، خیابانی تعبیه نمود و کوه بلندی را که درجانب شرقی استخر قرارداشت به صورت سکوها وپله های عریض مرتبی در آورد ودرچندجای آنها به فاصله معین جوی ها و آبشارهایی ایجاد کرد ودرنظر داشت که این بنا راکاخ ییلاقی خود قراردهد اما کارتزیین بنا اتمام نایافته درگذشت، فرزندان این حادثه رابه فال بد گرفتند و عمارت متروک ماند و ازآن تاریخ به بعد شاهگلی برای ذخیره کردن آب جهت آبیاری مزارع و باغ های شهر مورد استفاده قرار گرفت.

در بهار سال 1309 (ه.ش) که هنوز استخر وطبقه پایین آن باقی بود ازطرف شهرداری وقت تبریز « مرحوم محمد علی خان تربیت» تعمیرگردید و از اواخره اردیبهشت ماه به صورت گردشگاه عمومی شهر درآمد.

درسال 1349 به علت کثرت رطوبت و فرسودگی بنا عمارت شاهگلی تخریب وسپس به جای آن باهمان طرح جالب قبلی ولی در دوطبقه عمارت جدید بنا گردید وبا گذشت زمان به وسعت آن افزوده شد شهرداری وقت تبریز دکتر حمید وارسته با توجه به زیباسازی آن به وسعت وعظمت آن همت گماشت به طوری که حالا به عنوان یک پارک بزرگ در تبریز حتی درشهرهای دیگر کشورمان مورد توجه هموطنان می باشد.


شهر : تبریز
کشور : ایران