آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    تلفن هتل آپارتمان ماهور مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان ماهور مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان گوهر مشهد
::    تصاویر هتل آپارتمان گوهر مشهد
::    نرخ هتل کوهستان بیرجند
::    نرخ هتل مهدی اردبیل
::    تلفن هتل آپارتمان راسپینا مشهد
::    تصاویر مهمان پذیر عرفان مشهد
::    نرخ هتل نگارستان کاشان
::    آدرس هتل آریانا شیراز
::    قیمت هتل سهند مشهد
::    تلفن هتل الماس مشهد
::    تصاویر هتل جهانگردی الیگودرز خرم آباد
::    قیمت هتل سیراف بوشهر
::    نرخ هتل سیراف بوشهر
::    تلفن هتل سبز خرمشهر
::    قیمت هتل رسالت کرمانشاه
::    تلفن مهمان سرا جهانگردی سنندج سنندج
::    تلفن هتل پارسیان آزادی همدان
::    تصاویر هتل بزرگ سفید کنار بندرانزلی

دریاچه زیبای گهر در خرم آباد


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

دریاچه زیبای گهر در استان لرستان نگین فیروزه ای رنگ بی مانند و بی مثالی است که در میان قله های برافراشته اشترانکوه خودنمایی می کند .

دریاچه گهر با زیبایی های بی نظیرش هر ساله پذیری سیل عظیمی از طبیعت گردان و گردشگران از سراسر کشور و حتی از دیگر نقاط دنیا است . دریاچه گهر به عنوان یکی از دریاچه های بکر و زیبای آب شیرین ایران در میان رشته کوه های زاگرس و در دامنه اشترانکوه واقع شده و این دریاچه از ذوب برف های اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب بندی که از ریزش کوه پدید آمده تشکیل شده است .

دریاچه گهر که داری لقب نگین اشترانکوه است از زیبا ترین دریاچه های کوهستانی ایران است که در 121 کیلومتری شرق استان لرستان به مرکزیت خرم آباد و در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود در این استان واقع شده است و همچون نگینی در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه با مختصات جغرافیایی 49 درجه و 16 دقیقه تا 9 درجه و 17 دقیقه طول شرقی و تا 33 درجه و 18 دقیقه عرض شمالی در ارتفاع 2350 متری از سطح دریای آزاد قرار گرفته است .

این دریاچه کم نظیر شامل 2 بخش به نام های گهر بزرگ و گهر کوچک - یا گهر بالا و پایین- است که وسعت دریاچه گهر بزرگ حدود 100 هکتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر است .

میزان بارش سالانه در منطقه حدود 931 میلی متر است که بیشتر به صورت بارش برف می باشد به طوریکه در سال های پربرف سطح دریاچه یخ بسته و مناظر زیبا و بدیعی را بری علاقمندان به طبیعت و گردشگران به وجود می آورد .

موقعیت دریاچه گهر محصور شده در بین رشته کوه های اشترانکوه است و بسیاری از کوهنوردان در تمامی فصول سال به قلل مرتفع این کوه ها از جمله قله های متنوع اشترانکوه ، گل گل ، سن بران ، پل پازن پیر ، تخت شاه و .... صعود می کنند .
پوشش گیاهی اطراف دریاچه گهر و منطقه اشترانکوه شامل بلوط ، بید ، بادام ، پسته وحشی ، گلابی وحشی ، چنار ، نارون ، انجیر ، زبان گنجشک ، سیب ، زالزالک ، ارژن ، کنار و ... است .

همچنین مراتع مرغوب این منطقه بهشت مانند لرستان شامل خانواده غلات و بقولات و چتریان و لاله های واژگون ، گل شقیق ، زنبق و لاله وحشی تاج خروسی و اختر است که در ماه های آغازین سال اشترانکوه را به جلوه ی ناب از زیبایی ها بدل می کنند .

از جمله جاذبه های دریاچه می توان به واقع شدن دریاچه در ارتفاع 2350 متری از سطح دریای آزاد ، محصور بودن آن در میان کوهساران اشترانکوه ، رویش متنوع گل ها و گیاهان دارویی ، کوهنوردی ، ماهیگیری با قلاب ، شنا ، قیقرانی ، دیدن حیات وحش بکر منطقه و راهپیمایی در کنار دریاچه اشاره کرد که هر کدام از جاذبه ها خود مجالی برای ثبت خاطرات خوش در ذهن دوست داران طبیعت است .

بهترین زمان بازدید از دریاچه از اواخر فصل بهار و اواسط تابستان است . در روزهای ابتدایی فروردین این منطقه جلوه ی از زیبایی زمستانی و بهاری دیار لرستان است که هر گردشگری را به خود فرا می خواند .

در کنار دریاچه گهر امکاناتی چون سرویس بهداشتی ، پاسگاه نیروی انتظامی ، پاسگاه محیط زیست ، کمپ موقت تابستانی هلال احمر به منظور خدمات دهی به گردشگران مستقر هستند .


شهر : خرم آباد
کشور : ایران