آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    نرخ هتل تالار شیراز
::    رزرو هتل آپارتمان سینا همدان
::    قیمت هتل آپارتمان مثلث 110 مشهد
::    نرخ هتل آپارتمان ستارگان مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان تماشا سرعین
::    آدرس هتل شهریار تبریز
::    رزرو هتل جهانگردی سیرجان کرمان
::    قیمت هتل آوا اصفهان
::    تلفن مهمان سرا جهانگردی الیگودرز خرم آباد
::    رزرو هتل الماس مشهد
::    قیمت مهمان سرا جهانگردی اصفهان اصفهان
::    تصاویر هتل پارس اهواز
::    رزرو هتل آپارتمان مارال کلاردشت
::    قیمت هتل زرین قم
::    نرخ هتل سخاوت مشهد
::    آدرس مهمان پذیر جهانگردی یاسوج یاسوج
::    قیمت هتل سنتی طلوع خورشید اصفهان
::    تصاویر مهمان سرا جهانگردی شیراز شیراز
::    آدرس هتل آپارتمان تچر شیراز
::    تلفن هتل آپارتمان آنا سرعین

دریاچه زریوار در سنندج


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

تالاب آب شیرین زریبار در فاصله ۳ کیلومتری غرب شهر مریوان ، در استان کردستان ایران و از مکان های دیدنی و گردشگری این استان است . آب تالاب شیرین است و از تعدادی چشمه کف جوش و بارش تأمین می شود . در بیشتر زمستان ها سطح دریاچه کاملاً یخ می بندد . این تالاب در طول جغرافیایی ′۸°۴۶ و عرض جغرافیایی ′۳۲°۳۵ و ارتفاع ۱۲۸۵ متری از سطح دریا واقع گردیده است . طول دریاچه زریوار حدود ۵ کیلومتر و عرض آن حدود ۱٫۶ کیلومتر است . وسعت تالاب به دلیل تغییرات حجم آبی در فصول مختلف متغیر و حداکثر عمق آن ۵/۵ متر است .

تالاب زریبار یکی از منحصر به فرد ترین دریاچه های آب شیرین در جهان بشمار می رود و کلیه شرایط جامع یک تالاب بین المللی را داراست و حتی مواردی از رفتار و عملکرد برخی از موجودات مشاهده می گردد که تاکنون مطالعه و یا اعلام نشده است که نیاز به بررسی بیشتر را می طلبد .

حجم تقریبی آب تالاب حدود ۳۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است . محیط تالاب حدود ۲۲ ، ۵ کیلومتر و میزان متوسط بارندگی ۷۸۶ میلیمتر در سال است . رطوبت نسبی برابر ۴/۵۸ درصد و متوسط تبخیر سالیانه معادل ۱۹۰۰ میلیمتر گزارش شده است .

اکوسیستم تالاب

تالاب زریبار به عنوان یک واحد اکولوژیکی و یک اکوسیستم آبی در کردستان پدیده ای بسیار زیبا و نادر می باشد . زریوار با قرار گرفتن در یک دره طولی نسبتاً وسیعی از دو طرف غرب و شرق با کوه های پوشیده از جنگل احاطه شده است . پوشش غالب اراضی در این منطقه را جنگل و بیشه زار های نیمه انبوه تشکیل می دهند که گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی بوده و در حالیکه سایر گونه های جنگلی دیگر مانند گلابی وحشی ، زالزالک ، بادام در شیب ها و نقاط مختلف آن خودنمایی می کند .

پوشش گیاهی

از پوشش های گیاهی دریاچه می توان به گیاهان شناور چون سراتوفیلیوم ، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و از گیاهان حاشیه ای می توان به گونه های نی ، هزارنی ، بارهنگ آبی ، نیلوفر آبی ، علف هفت بند ، پیچک ها ، لویی و بزواش ، جگن و نعناع اشاره کرد .

آبزیان

گونه های بومی : سیاه ماهی خالدار ، سیاه ماهی معمولی ، عروس ماهی ، ماهی گامبوزیا ( در حال حاضر این گونه ها در دریاچه یافت نمی شوند ) گونه های غیر بومی : ماهی آمور سفید ، کپور آیینه ای ، کپور معمولی ، کپور سرگنده ( بیگ هد ) و فیتوفاک اشاره کرد . ضمناً یک گونه مارماهی ، ۵ گونه فیتوپلانکتون و ۱۷ گونه زئوپلانکتون شناسایی شده است . در خصوص گونه های وارداتی اخیر توسط سازمان شیلات و آبزیان می توان به گونه ماهی Gambosia siaaffinhs از خانواده poecilidae و یک گونه میگوی غول پیکر آب شیرین اشاره کرد .

پرندگان

در حال حاضر بیش از ۳۱ گونه پرنده بومی و مهاجر زندگی می کنند که از این تعداد تقریباً ۱۴ گونه بومی و مابقی انواع پرندگان مهاجرند . اردک سرحنایی و سرسبز (Anos platyrhynchos) ، اگرتها ، بوتیمار بزرگ و کوچک ، انواع چنگر ، پرستو های دریایی ، کشیم بزرگ (Podiceps cristafus) و کشیم کوچک (Tachybaptus ruficolis) ، کاکائی ها ، حواصیل خاکستری ، خوتکا ، گیلار ، و پرندگان شکاری همچون سنقر تالابی و دلیچه از گونه های با اهمیت و ارزشمند این تالالا به شمار می آیند .

پستانداران

سگ آبی ، روباه ، خوک وحشی ، خرگوش ، گراز و نوعی گربه وحشی (Filis catus) است .

لازم به ذکر است که گونه های یاد شده به ویژه پرندگان ، همه پرندگان تالاب را شامل نشده بلکه شامل پرندگانی است که بصورت اکثریت بوده و برای افراد قابل مشاهده و تشخیصاند که این خانوادهها در طبقهبندی تالابها حائز اهمیت میباشد .

معرفی (وارد نمودن) گونههای غیر بومی برای تولید آبزیان ، فعالیت به ظاهر مفیدی است که پیامدهای آن زیاد جلب توجه نمیکند . در حالیکه در نابودی گونههای بومی و کاهش ارزشهای تالابی نقش موثری دارد . سیاستگذاریهای درست تصمیم گیران و دادن اهمیت به تالابها با تکیه بر مسائل فرهنگی ، اجتماعی نقش بسزایی در این زمینه میتواند ایفا نماید .

خرید از بازارچه مرزی باشماق در فاصله ۱۶ کیلومتری

نمایشگاههای صنایع دستی

پارکینگ کنار دریاچه

هتل چهار ستاره زریوار در کنار دریاچه

هتل چهار ستاره نوروز در مریوان

ستاد های اسکان مهمانان در تعطیلات عید و تابستان

وجود دریاچه زریوار و نفوذ توده های مرطوب زمستانی و بهاری در مریوان ، تاثیر فراوانی در مرطوب و معتدل شدن هوای این ناحیه دارد ، رطوبت هوا و بارش های مناسب در این منطقه موجب ایجاد پوشش گیاهی زیبایی در این ناحیه شده است .


شهر : سنندج
کشور : ایران