آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    تلفن هتل دیانا قشم
::    رزرو هتل خانه سبز مشهد
::    تصاویر هتل خانه سبز مشهد
::    تلفن هتل لوتوس کیش
::    رزرو هتل بین المللی قشم
::    نرخ هتل بین المللی قصر طلایی مشهد
::    آدرس هتل آپارتمان خاتون اصفهان
::    قیمت هتل خانه نگین کاشان
::    نرخ هتل پارمیدا مشهد
::    نرخ هتل پارمیدا مشهد
::    تصاویر هتل پارمیدا مشهد
::    رزرو هتل تاپ رز کیش
::    تلفن هتل تاپ رز کیش
::    آدرس هتل سان رایز کیش
::    تصاویر هتل آپارتمان سروش مشهد
::    تصاویر هتل عرش مشهد
::    تصاویر هتل کمال الملک نیشابور
::    رزرو هتل کمال الملک نیشابور
::    تلفن هتل دریا تبریز
::    نرخ هتل صفائیه یزد

خانه ختایی (خانه هنرمندان تبریز ) در تبریز

صفحه اصلی>> جاذبه های گردشگری ایران و جهان >> مکان های دیدنی تبریز >> خانه ختایی (خانه هنرمندان تبریز ) در شهر تبریز

    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

در منطقه باغشمال تبریز پس از عبور از كوچه ای نسبتاً تنگ و باریك در خیابان ارتش‌جنوبی، آن‌جا كه به نام «كوچه صدر» معروف است، به بن‌بست پر پیچ و خمی می رسید كه در و دیوارش، گنجینه‌ای از حكایت‌ها و روایت‌های مبارزه مردم آذربایجان است. یك لحظه خود را در دالان تاریخ می‌یابی. خود را هم پای مبارزان و مشروطه‌خواهان می‌بینی و با روح متعالی آنان، صف به صف و سنگر به سنگر، تاریخ و رویدادهای آن را به نظاره می‌نشینی. پس از عبور از خانه‌ی قدیمی علی مسیو (از مبارزان شهید دوران مشروطه و رئیس انجمن غیبی تبریز) و دو خانه آن‌طرف‌تر، به خانه‌ی معروف خانواده «ختایی‌» می‌رسی.
از دركوچك چوبی كه می‌گذری وارد حیاط بیرونی می‌شوی. آن‌چه در نگاه اول تو را حیرت‌زده می‌كند، ستون‌های بلند این بناست.
حوض آبی بزرگ در وسط حیاط، به چشم می‌خورد. انعكاس تصویر ستون‌های بلند ایوان خانه در داخل آب، بر جذابیت این خانه می‌افزاید.
خانه ختایی‌ها، حدود 700 مترمربع مساحت و800 متر مربع زیر بنا دارد. اسناد تاریخی و آثار قدیمی برجای مانده در آن، قدمت خانه را به حدود150 سال قبل و دوران قاجار مربوط می‌سازد.
این خانه، روزگاری به حال خود رها شده و در معرض ویرانی بود. اما یكی از شهروندان علاقه‌مند به آثار تاریخی تبریز (آقای تشکری)، این خانه را شناسایی و آنرا خریداری نمود. به همت میراث فرهنگی و با حمایت و هدایت این سازمان، خانه ختایی‌ها، در مدت سه سال دوباره مرمت و بازسازی گردید. در بازسازی این بنا اصل بر رعایت معماری اولیه و ظاهر واقعی گذاشته شده و با استفاده از آجرهای چهارگوش و شتری، نمای خانه، به شكل اولیه آن بازسازی شده است.
در صحن بیرونی كه بسیار دل‌باز و دل‌انگیز است، پنج ستون استوار و محکم، هر یك به ارتفاع 70/8 متر، قوام بنا را تضمین كرده‌اند.سرستون‌ها، پنجره‌ها، هشتی‌ها و ایوان‌های این بنا، به ‌سبک معماری دوران قاجار ساخته شده است.
اتاق‌های نشیمن و نیز تالار نسبتاً بزرگی كه محل اسكان و ضیافت مهمانان و برگزاری جلسات بود، در ارتفاعی حدود10 متر بالاتر از كف حیاط ساخته‌ شده است. «اتاق مهمان» یا تالارخانه، طاقچه هایی دارد که در هنگام بازسازی بنا، از زیر خروارها خاك و گچ‌كاری‌های ناشیانه و ثانویه بیرون آورده شده‌است.
اصل «قرینه» همانند سایر معماری‌های دوره قاجار در این خانه رعایت شده‌است. و به استناد این اصل بود كه بعد از كشف طاقچه و طرح و نقشی بر روی دیوار، برای یافتن قرینه‌ی آن اثر در ضلع مقابل یا دیوار مجاور، تلاش شده و اثری که پشت سفیدکاری های ناشیانه و بی سلیقه پنهان شده بود رونمایی می شود.
اتاق نشیمن خانه، كمی كوچكتر است و در بازسازی و مرمت خانه نیز سعی شده، تا امكانات و وسایل به كار رفته در آن، رنگ واثری از قدمت و تاریخ داشته‌باشد.راه پله‌ای كوچك، این اتاق را به طبقه دوم متصل می‌كند. در طبقه دوم كه بیشتر به نیم طبقه شبیه است، دو و یا حداكثر سه اتاق كوچك وجود دارد. در این اتاق‌ها نیز، طاقچه‌ و اجاق برای روشن‌كردن هیزم، به همان سبك و سیاق دوره‌ی قاجار، به چشم می‌خورد. بعد از عبور از صحن بیرونی و اتاق‌های این قسمت، به حیاط اندرونی راه می‌یابیم.
حیاطی تقریباً كوچك و به مساحت 50 متر مربع. با باغچه ای كوچك در وسط حیاط که زیر سایه دیوارهای بلند اطراف خانه محصور شده است.
در قسمت شرقی حیاط، در کوچکی وجود دارد که ما را به زیرزمین رهنمون می شود. زیرزمینی بسیار خنک که بوی کهنگی و قدمت، مشام را نوازش می دهد. اینجا است که خود را در دل تاریخ و گذشته می یابی. این زیرزمین که سقف آن به شکل طاقی است اندرونی را به بیرونی وصل می کند اما در این فاصله کوتاه، اتاق های انباری، آب انبار، تنورخانه، و دهلیزی دلباز وجود دارد در این دهلیز، حوض کوچکی پر از آب وجود داشت و در گوشه ی آن دو عدد پشتی و چند طاقچه و رف که صاحب خانه به هنگام خستگی بعد از خواب نیمروزی و یا در شب های گرم تابستان در اینجا به استراحت می پرداخت. درگذر از این محوطه زیبا، به «مطبخ خانه» می رسیم. محلی که در آن تنوری وجود دارد برای پختن نان و حکایت این تنور و نقشی که در دوران مشروطیت داشته بسیار شنیدنی است. گویا یکی از فرزندان خردسال خانواده «ختائی ها» با مشاهده تهاجم وحشیانه مهاجمان روس، در داخل این تنور مخفی می شود. مهاجمان نمی توانند او را پیدا کنند اما این کودک مظلومانه از دریچه ی واقع در روی تنور، شاهد خونریزی و قتل عام خانواده اش بوده اما از ترس دم برنیاورده است.


شهر : تبریز
کشور : ایران