آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    رزرو هتل هلیا کیش
::    آدرس هتل جواد مشهد
::    نرخ هتل آپادانا نوشهر
::    تلفن هتل آپارتمان میچکا مشهد
::    رزرو هتل مجلل درویشی مشهد
::    قیمت هتل کریم خان شیراز
::    نرخ مهمان سرا جهانگردی آستارا آستارا
::    قیمت هتل آریا قم قم
::    آدرس هتل آپارتمان فردوس قم
::    رزرو هتل آپارتمان دنا مشهد
::    رزرو هتل آذربایجان مشهد
::    تلفن هتل گچسر تهران
::    تصاویر هتل آپارتمان اخوان مشهد
::    آدرس هتل آپارتمان اخوان مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان اخوان مشهد
::    تصاویر هتل آپارتمان یاسین نور مشهد
::    تصاویر هتل پارسیان انقلاب تهران
::    نرخ هتل آپارتمان سراج مشهد
::    رزرو هتل آپارتمان کاویان مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان کاویان مشهد

حرم امام رضا(ع) در مشهد


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

حرم مطهر یا مشهد الرضا قدیمی ترین بخش اماكن متبركه آستان قدس رضوی است. قسمتهای مختلف بنا و تزئینات داخل حرم در طول قرون گذشته به دلایلی بازسازی و مرمت شده است. اما پایه های اصلی بنا، همان پایه های اولیه است.

ضریح مطهر  اولین ضریح در عهد صفویه بر روی قبر مطهر نصب شد. و تا آن زمان تنها صندوقی بر روی قبر قرار داشت و ضریح كنونی چهارمین ضریح از جنس طلا و نقره میباشد. و در سال 1338 شمسی بر روی مرقد مطهر نصب شده است.

گنبدطلابر فراز بنای اصلی حرم مطهر و در مركز مجموعه اماكن مقدسه قرار گرفته، ساختار آن دو پوشه و به قولی تاریخ اولین طلاكاری بر روی آن در عهد صفویه صورت گرفته و در اثر حوادث مختلف چندین بار بازسازی شده است.

مناره ها

قدیم :قدیمی ترین مناره طلاكاری شده موجود در اماكن متبركه، مناره بالای ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) است كه در شمال غربی گنبد مطهر واقع شده و از بناهای عهد صفوی است و به قرینه آن مناره دیگری بر فراز ایوان عباسی (ایوان شمالی) در عهد افشاریه احداث شده است. این دو مناره در اثر حوادث تاریخی بارها آسیب دیده و چندین بار مرمت شده است.

جدید:

دو مناره طلاكاری شده صحن جمهوری جدید الاحداث و مربوط به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.  علاوه بر مناره های یاد شده دو گلدسته بزرگ كاشی كاری شده در دو طرف بخش شمالی گنبد ایوان مقصوره در مسجد گوهرشاد، و دو گلدسته كوچك كاشی كاری شده بر فراز بناهای بخش جنوبی صحن جمهوری احداث شده است.

نقاره خانه بنای آن در دو طبقه با نمای بیرونی كاشیكاری شده بر فراز ایوان شرقی صحن انقلاب قرار گرفته كه بنای قبلی آن در یك طبقه و از حلب و چوب احداث شده بود. مطابق رسم معمول از زمان صفویه روزی 2 نوبت، قبل از طلوع و غروب خورشید. در همه ایام بجز ایام سوگواری، نقاره خوانی انجام میشد و نقاره چیان در یك گروه 12 نفری به كار خود ادامه میدادند و در حال حاضر یك گروه 7 نفری در همه ایام قبل از طلوع و غروب خورشید و در ماه مبارك رمضان قبل از اذان صبح و در اعیاد مذهبی و اعلام شفا، مراسم نقاره زنی انجام میشود.

سقاخانه

این مكان در وسط صحن انقلاب واقع شده و یكی از مهمترین آثار تاریخی اماكن متبركه به شمار میآید. و چون بنای اولیه آن توسط شخصی به نام اسماعیل طلایی احداث شده به این نام نیز مشهور است و در سال 1345 شمسی پس از چند بار مرمت، تخریب و به شكل كنونی بازسازی و طلاكاری شده است.

ساعتها  دو ساعت شماطه ای بر بدنه دو شبه مناره بر فراز ایوان غربی صحن انقلاب و ایوان جنوبی صحن آزادی نصب شده است كه قدمت اولین ساعت به عهد صفویه یا مظفرالدین شاه بر میگردد. كه همان ساعت موجود در صحن آزادی است.

رواقهادر مجموع 22 رواق قدیمی و جدید در آماكن متبركه وجود دارد كه عبارتند از:

رواق شیخ بهایی - رواق گنبد حاتم خانی - رواق دارالسیادة - رواق دار الفیض - رواق دار السعادة - رواق دارالشكر

رواق توحید خانه -  رواق دارالسلام‌ - رواق دارالعزة - رواق دارالسرور -رواق دار الذكر - رواق دارالزهد -رواق دارالعبادة -رواق گنبد الله وردیخان -رواق دارالضیافة -رواق دارالشرف -رواق دارالولایة -رواق دارالاخلاص -رواق دارالهدایة -رواق دار الرحمة


شهر : مشهد
کشور : ایران