آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    آدرس هتل آپارتمان رشیدیه تبریز
::    آدرس هتل آپارتمان سام مشهد
::    آدرس هتل آپارتمان سام مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان خانه سبز شیراز
::    تلفن هتل دیپلمات بندر لنگه
::    آدرس هتل دیپلمات بندر لنگه
::    قیمت هتل دیپلمات بندر لنگه
::    رزرو هتل پرشیا تهران
::    تلفن هتل پرشیا تهران
::    نرخ هتل ستارگان شیراز
::    نرخ هتل جواهری مشهد
::    رزرو هتل آپارتمان لیژان کرمانشاه
::    قیمت هتل هرند مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان شادناز قشم
::    تلفن هتل میثاق مشهد
::    آدرس هتل سان رایز کیش
::    تصاویر هتل هفت آسمان مشهد
::    آدرس هتل بین المللی پارس شیراز
::    تصاویر هتل پدرام سرعین
::    رزرو هتل آپارتمان قصر آیدین مشهد

بند گلستان در مشهد


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

بند گلستان یکی از بندهای تاریخی استان خراسان است که در ۸ کیلومتری غرب مشهد بر روی رودخانه گلستان احداث شده است. این بند هم اکنون از محل های دیدنی و توریستی شهر مشهد به شمار می رود. از نظر موقعیت جغرافیایی این بند در عرض شمالى ۳۶ درجه و طول شرقى ۵۹ درجه، در ارتفاع ۱۱۹۰ مترى از سطح دریا واقع شده است. با وجود اینکه حدود ۵۰۰ سال از عمر این بنا می گذرد هنوز سالم و پابرجاست.

پیشینه و هدف از احداث
این بنا از آثار دوره تیموریان است. در مورد سازنده بند گلستان نظرات متفاوتی ارائه شده است. بعضی بنای بند را به شاهرخ پسر تیمور گورکانی نسبت داده اند و برخی بند را از بناهای گوهرشادبیگم همسر شاهرخ می دانند. بعضی دیگر گلستان را به نام کنیز گوهرشاد دانسته و قریه و بند گلستان را به او نسبت داده‏اند. در کتاب «اسناد و مکاتبات تاریخى ایران‏» تالیف آقاى دکتر عبدالحسین نوایى سندى وجود دارد که حاکى از فرمان سلطان ابوسعید گورکانى خطاب به مردم مشهد راجع به بناى بند گلستان است. با توجه به این که فرمان مذکور تاریخ ندارد و سلطان ابوسعید در سال ۸۳۷ قمرى کشته شده، استنباط می شود که بناى بند گلستان و صدور فرمان مذکور چند سال قبل از مرگ وى بوده است. هدف از احداث این بند آبیارى اراضى کشاورزى پایین دست و قریه آبکوه بوده است.از بند گلستان هنوز هم استفاده مى‏شود، اما به علت رسوبات زیاد گنجایش آب آن کم است.

مشخصات بند

بند گلستان در محلی ساخته شده است که عرض دره تنگ تر می شود و در دو طرف آن صخره های عظیمی وجود دارد. سنگ تکیه گاه آن از گرانیت و گرانودیوریست موسوم به لوگو گرانیت است.اگر چه یک قسمت بند روی سنگ گرانیت تکیه دارد ولی خود بند روی آبرفت های رودخانه بنا شده است لذا کف مخزن آن در قسمت پایه اصلى بند غیرقابل نفوذ نیست. مصالح اصلی به کار رفته در بند آجر و سنگ و ملات مخلوط از آهک و شن و خاک است. قسمت میانی سازه با سنگ و ملات پر شده و سطوح خارجی آن با آجر کار شده است. بنای بند را طوری ساخته اند که صخره ای که در طرف خارجی آن واقع شده حکم پشتیبان محکمی را برای بند دارد.
طول بند در قسمت پایه در کف رودخانه ۳۰٫۶ متر است و هر چه به طرف بالا ادامه می یابد بر مقدار آن افزوده می شود و در بالا طول تاج فعلی ۱۳۰ متر است. عرض تاج یا ضخامت‏سد در بالا ۱۰٫۵ متر و در پایین حدود ۲۵ متر است. ارتفاع سرریز بند ۲۰ متر از بستر رودخانه منظور شده است. مخزن بند در بالا ترین ارتفاع حجمی معادل ۷٫۲ متر مکعب دارد و حجم مفید آن منهای حجم اشغال شده توسط رسوبات ۵٫۱ میلیون متر مکعب است.شهر : مشهد
کشور : ایران