آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    قیمت هتل نگارستان کاشان
::    تصاویر هتل آپارتمان افتخار مشهد
::    رزرو هتل پارک ارومیه
::    تصاویر مهمان سرا جهانگردی الیگودرز خرم آباد
::    قیمت هتل بزرگ تهران تهران
::    تلفن هتل مجتمع جهانگردی چلندر نوشهر
::    تصاویر مهمان سرا جهانگردی زنجان زنجان
::    آدرس هتل آپارتمان کهکشان مشهد
::    تصاویر هتل بین المللی قشم
::    تصاویر هتل کریم خان شیراز
::    قیمت مهمان سرا جهانگردی خوی خوی
::    آدرس هتل ونوس اصفهان
::    تصاویر هتل آپارتمان دامون شهر کرد
::    رزرو هتل دربند سمنان
::    آدرس هتل ارس مشهد
::    تلفن هتل کبیر سرعین
::    رزرو هتل ارامش کیش
::    تلفن هتل آپارتمان آبان طلایی مشهد
::    رزرو هتل فجرلاهیجان لاهیجان
::    رزرو هتل بزرگ مراغه مراغه

برج قابوس در گرگان


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

یکی از بی نظیر ترین یادمان های معماری ایران در دوره اسلامی برج قابوس ابن وشمگیر است که در شمال شهر گنبد و در سه کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد که از نظر هنر معماری و تاریخی ، یادگاری بس ارزنده از دوران آبادی و شوکت سرزمین جرجان و دودمان آل زیار است .

این بنای باشکوه در میان پارکی بزرگ و زیبا جای گرفته و از کیلومتر های دور نظر هر بیننده ای را به خود جلب کرده و در گذشته هادی و راهبر مسافرینی بوده که از این سرزمین عبور می کرده اند .

اثر مذکور به سال 397 هجری جهت آرامگاه شمس العماره بر روی تپه ای به بلندی 15 متر ساخته شده است . ارتفاع برج 55 متر است که با احتساب بلندی تپه ، در مجموع 70 متری از سطح زمین بلندی دارد .

این بنا به صورت برج بلندی با نقشه ستاره ای شکل و گنبد مخروطی به ارتفاع 18 متر است که بر بدنه آن 10 ترک دارد . راس ترک 1 .60 متر و قاعده آن 1 .4 متر از هم فاصله دارد ، محیط اصلی گنبد 30 متر و 144 میلیمتر است . در بدنه شرقی روزنه ای تعبیه شده است که ارتفاع آن 1 .90 متر است و همان روزنه ای است که می گویند پیکر بی جان قابوس به جهت وداع در تابوتی بلورین آویزان شده بود . در ضلع جنوبی یک در ورودی قرار دارد و درون طاق هلالی و سر درآن دو رشته مقرنس کاری زیبا به چشم می خورد .

این مقرنس ها در عین سادگی در شمار نخستین مقرنس کاری هایی است که در بناهای ایرانی بعد از اسلام دیده می شود . بر روی بدنه آجری به بلندی سه متر از پایین و فاصله حدود دو متر از زیر قاعده مخروط ، دو ردیف کتیبه آجری به خط کوفی ساده در میان قاب های آجری که از نظر متن و کلمات عینا مانند یکدیگرند نصب شده است . کتیبه مذکور با آجر ساده قرمز و در ضمن سادگی بسیار زیبا برجسته و خوانا است .

ترجمه متن کتیبه چنین است : این کاخ شمس المعالی است _ امیر شمس المعالی الامیر _ فرزند امیر قابوس بن وشمگیر به ساختن آن در طول حیات خود دستور داد به سال 397 هجری قمری .

از این کتیبه معلوم می شود که بنای کنونی به نام آرامگاه ابوالمعالی قابوس بن وشمگیر آل زیار شهرت دارد که در اصل شامل ساختمان کاخ بلندی بوده که سپس به آرامگاه پادشاه مشهور آل زیار اختصاص یافته است . برج گنبد از آجر های مخصوص که اصطلاحا آجر های ریشه دار نامیده می شود و با ملاط ساروج ساخته شده است .

آنچه در این برج به شدت جالب توجه است ضد زلزله و ضد نم بودن این برج است .

پروفسور ارتوافام پوپ در مورد این بنا چنین نوشته است : در زیر سمت شرق کوه های البرز و در برابر صحراهای پهناور آسیا یکی از بزرگترین شاهکار های معماری ایران با تمام شکوه و عظمت خود قد برافراشته است . این بنا گنبد قابوس بقعه آرامگاه قابوس بن وشمگیر می باشد و برج آرامگاه از هر گونه آرایش مبراست . جنگنده ای با نیروی ایمان در قتال رو در روی ، پادشاهی شاعر در نبرد با ابدیت ، آیا آرامگاهی چنین عظیم و مقتدر وجود دارد ؟ محمد علی قورخانچی نیز تحقیقی در مورد گنبد قابوس داشته و در کتاب نخبه سینیه خود گنبد قابوس را در نیم فرسخی خرابه های شهر جرجان دانسته و نظیری را برای این گنبد در ایران زمین موجود ندانسته است در معماری سنتی ایران به چنین بناهای عظیم و کشیده ای که ( میل نیز نامیده می شوند ) در طول راه ها برای راهنمایی و تعیین مسیر کاروان ها احداث می شده زیاد بر می خوریم ولی هیچکدام آنها به پای عظمت گنبد قابوس نمی رسند .


شهر : گرگان
کشور : ایران