آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    آدرس هتل مهمانسرای جهانگردی علی صدر همدان
::    تلفن هتل مهمانسرای جهانگردی علی صدر همدان
::    نرخ مهمان پذیر عرفان مشهد
::    نرخ هتل تهرانی یزد
::    تصاویر هتل پرسپولیس شیراز
::    آدرس هتل لاله مشهد
::    قیمت هتل سی برگ مشهد
::    آدرس هتل آپارتمان شمس قشم
::    تصاویر هتل پارمیس کیش
::    قیمت هتل آپارتمان شماره دو(ممتاز)آتیلار بندرعباس
::    رزرو هتل اسپیناس تهران
::    تلفن هتل پارس کاروانسرای آبادان آبادان
::    نرخ هتل آپارتمان کنعان مشهد
::    تصاویر هتل ساینا تهران
::    نرخ مهمان سرا جهانگردی استهبان شیراز
::    تلفن هتل فردوسی تهران
::    قیمت هتل سنتی مهر یزد
::    رزرو هتل ارسباران اردبیل
::    نرخ هتل پارس تبریز
::    رزرو هتل سپهر زنجان

برج رادکان غربی کردکوی در گرگان

صفحه اصلی>> جاذبه های گردشگری ایران و جهان >> مکان های دیدنی گرگان >> برج رادکان غربی کردکوی در شهر گرگان

    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

برج تاریخی رادکان در چهار کیلومتری جنوب شرقی روستای رادکان و در 42 کیلومتری جنوب کردکوی و 30 کیلومتری جنوب غربی گرگان در یک منطقه کوهستانی جنگلی و بر فراز تپه ای در دامنه جنوبی کوه های البرز، در جایی به نام قلعه گبری قرار دارد.

این برج از شمال به بندر ترکمن، از غرب به بندر گز، از شرق به گرگان و از جنوب به سمنان منتهی می شود و در کنار گنبدهای لاجیم ورسک، در کنار شاهراه منتهی به شاهکوه، گردنه شمشیربر، چشمه علی، جهان نما، بخش یانه سر واقع شده است.

میل یا گنبد یا برج تاریخی رادکان کردکوی حدود 32 متر ارتفاع و 15 متر قطر دارد که از 2 قسمت گنبدی و بدنه تشکیل شده است. گنبد آن به صورت مخروطی بلند و کشیده با ارتفاع حدود 35 متر و به صورت دو پوسته‌ای روی بدنه ای استوانه ای قرار دارد.

این بنا از آجر و ملات گچ و آهک ساخته شده و حدفاصل آجرهای نمای بیرونی نیز به جهت استحکام بیشتر با انگشت دست به داخل فرو برده شده اند. سوراخ هایی با فواصل معین نیز در نمای بنا به چشم می خورد که جای داربست های استفاده شده در زمان احداث بناست. در آجرچینی معمولی بنا نیز تزییناتی از گچ کاری و آجرکاری دیده می شود.

از ورودی هلالی شکل ضلع جنوبی می توان وارد برج شد. در بالای سردر کتیبه ای با خط کوفی و تزیینات آجری و گچی دیده می شود که قسمتی از آن از بین رفته است.

در بخش فوقانی که زیباترین قسمت بناست دو ردیف قطاربندی و دو کتیبه کوفی و پهلوی با تزیینات آجرکاری و گچ کاری گل های لاله دیده می شود که آغاز ساخت آن را به سال 407 هجری قمری در زمان اسپهبد ابوجعفر و پایان آن را به سال 411 و به دست احمدبن عمر نسبت می دهد. داخل گنبد نیز مدور است و نمایی ساده و اندود گچ و آهک دارد. طبق نظر کارشناسان وجود کتیبه های با خط پهلوی نشانه تداوم این خط و زبان تا اواسط سده های اولیه اسلامی است.

آثار باقی مانده حاکی است که بنای دیگری در ضلع شمالی گنبد قرار داشته است. ساخت و معماری برج رادکان شباهت زیادی به گنبد قابوس دارد و برای آن همتایی در خراسان رضوی نیز به همین نام دیده شده است.


شهر : گرگان
کشور : ایران