آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    نرخ هتل جواهری مشهد
::    تلفن هتل قصر گرگان
::    تلفن هتل پیروزی اصفهان
::    رزرو هتل دربند سمنان
::    قیمت هتل دربند سمنان
::    رزرو هتل جهانگردی دزفول دزفول
::    قیمت هتل ادریس مشهد
::    رزرو هتل خانه نگین کاشان
::    تلفن هتل خاتم یزد
::    نرخ هتل پردیس سرعین
::    تصاویر هتل پردیس سرعین
::    رزرو هتل پردیسان مشهد
::    تصاویر هتل پردیسان مشهد
::    رزرو هتل کمال الملک نیشابور
::    آدرس هتل آپارتمان خاتم همدان
::    قیمت هتل ماندگار لنگرود
::    نرخ هتل اسپادانا اصفهان
::    تلفن هتل آسمان اصفهان
::    تلفن هتل بهار زاهدان
::    آدرس هتل شادی سنندج

باغ شوکت آباد در بیرجند


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

مجموعه تاریخی شوکت‌آباد در فاصله 5کیلومتری شرق شهر بیرجند در مسیر جاده بیرجند-زاهدان واقع شده‌است. باغ عمارت شوكت آباد با مساحت حدود هشت و نيم هكتار در ده كيلومتري شرق شهرستان بيرجند، در جاده منتهي به زاهدان قرار دارد. بناهاي احداث شده در اين باغ به صورت متراكم در جبهه جنوبي و شرقي باغ ساخته شده اند. در جبهه جنوبي اتاق هايي به صورت منفرد جهت خدمه باغ و عمارت اصلي مخصوص حاكم و خانواده او و تالار تشريفات بود. اين عمارت شامل فضاهاي آيينه خانه، حوض خانه با سقفي گنبدي و مزين به رسمي بندي و مقرنس كاري، حمام، مطبخ، ميان خانه و دالان هاي ارتباطي به مسيرهاي مختلف است.

ورودي اصلي بنا و يا به عبارتي پيش خوان ورودي به صورت شكسته طراحي شده و به شكل هشت ضلعي است و گوياي معماري بديع و نوآوري در بناسازي قاجاريه محسوب مي شود. از جمله تزيينات اين بنا مي توان به شكل كلي بنا با زواياي شكسته، رسمي بندي و قوس هاي كليل آذري در بخش حوض خانه، آيينه كاري در يكي از اتاق ها، مقرنس كاري در سقف طاق نماهاي تزييني نماي خارجي بنا و انواع قوس هاي به كار رفته در بخش نارنجستان اشاره كرد. اين بنا در دوره قاجاريه توسط امير اسماعيل خان شوكت الملك ساخته شد و مصالح آن آجر، خشت خام، ملات گل، كاهگل، گچ و سنگ است و در حال حاضر از آن به عنوان موزه تاريخ طبيعي و سفره خانه سنتي استفاده مي شود.

از مهم‌ترین تزئینات این عمارت می‌توان به قاب‌های گچی ایوان اندرونی، رخبام‌های تزئینی و طاق‌نماهای اطراف حوضخانه اشاره کرد. در مجموع بناهای احداث شده به صورت متراکم بوده و در جبهه جنوبی مخصوص حاکم و خانواده او بوده است که بعضی از فضاهای داخلی جهت تشریفات و پذیرایی از میهمانان مورد استفاده قرار می گرفته است . بخش گسترده ای از باغ دارای درختان مختلف میوه و تزئینی می باشد . همچنین بعضی از فضاهای ایجاد شده در گوشه های عمارت اصلی الحاقی می باشد که بعدها به فراخور نیاز به آن اضافه شده است . همچنین روش معماری بکار رفته در احداث این عمارت به صورت طاق و تویزه بوده و گهواره ای بودن سقف بعضی از اتاقها حاکی از روش معماری ناحیه گرم و خشک است . بطور کلی عمارت احداث شده در جبهه جنوبی باغ شوکت آباد به صورت طولی و شرقی - غربی است که به لحاظ فرم نیز یکنواخت می باشد .


شهر : بیرجند
کشور : ایران