آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    نرخ هتل آپارتمان کنعان مشهد
::    قیمت مهمان سرا جهانگردی تبریز تبریز
::    قیمت هتل آوا اصفهان
::    رزرو هتل آسمان اصفهان
::    رزرو هتل همام اصفهان
::    قیمت هتل ارس مشهد
::    رزرو هتل سنتی ادیب الممالک یزد
::    تلفن هتل شبستان رشت
::    تلفن هتل پامچال رشت
::    قیمت هتل آپارتمان افرا مشهد
::    نرخ هتل آپارتمان افرا مشهد
::    رزرو هتل پارک سعدی شیراز
::    قیمت هتل آسماری قشم
::    قیمت هتل آپارتمان پرکوک مشهد
::    آدرس هتل آپارتمان پرکوک مشهد
::    رزرو هتل آپارتمان پرکوک مشهد
::    رزرو هتل آپارتمان پرکوک مشهد
::    تلفن هتل جهانگردی بسطام سمنان
::    تلفن هتل امینیان مشهد
::    نرخ هتل بزرگ تهران تهران

باروی ری در تهران


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

گستره تهران از کهن ترین مراکز تمدنی ایران است ، و ری از مهم ترین نقاط باستانی و تاریخی این پهنه به شمار می رود که در جنوب استان تهران قرار دارد.ملک ری پیش از اسلام وپس از آن دارای اهمیت فراوان بود،اما در پی کشمکش های داخلی و حملات اعراب و مغول و زلزله های متعدد گویی نوان و ایستایی اش را از کف داد و سرانجام در سده های نه و ده قمری به بعد از جمع شهر های ایران بیرون آمد و رفته رفته به دیهی خرد از توابع تهران بدل گشت،تا این که تهران از آبادی های خرد این گستره سر برآورد و یک شبه ره صد ساله پیمود و ...
ری امروز هرچند در چنبره تهران بزرگ اسیر است ولی به لحاظ کشاورزی، صنعتی و معادن و دیگر ابعاد داری اهمیت بسیاری است و افزون بر آن در ری جاذبه های فراوانی است که بر این اهمیت می افزاید،از قبیل: مقبره ابن بابويه يا شيخ صدوق- امامزاده عبدالله -امامزاده بي بي زبيده (س) -مسجد افضليه -بقعه جوانمرد قصاب -  مقبره شيخ كليني، - يخچال طبيعي كلين -آتشكده ري - كوه بي بي شهربانو -  برج اينانچ- برج طغرل - قلعه گبري-آستان حضرت عبدالعظيم (ع) - امامزاده هاجر خاتون (س) - دژ رشكان - استودان گبرها - زندان هارون و ...
ويرانه های ری قديم هنوز نزديک شهر كنونی ری باقی است،و گو این که آثار بر جا مانده خود گواهی است بر تمدن درخشان ساکنان این خطه از سرزمینمان اما باز یاد آوری نام نخبگان علمی و دانشمندان بزرگی چون ابوالفتح رازی و محمد زكريای رازی فيلسوف و پزشک نامدار و ... اهمیت ری را به عنوان خاستگاه علم و کانون دانش آشکار می کند .
وجه تسميه
نام ري در کتب مقدس و منابع باستانی،نظیر اوستا و کتاب های ژودیت و توبیت یهودیان و در منابع يوناني و لاتين و ...یاد شده است؛ رگا، راگو ،رگ،راگز،راجز،راغا،راز،راژ، راژیا، راگس ، راجس ،راگا ،راگیا،راژس، رگاي و رغه.  در کتب اعراب ارازی،ری و محمدیه آمده است.به هر روی ری تطور یافته همان نام هایی است که گذشت.
در حدود330 سال ق. م اسکندر ری را تصرف کرد و کمی بعد  سردارش سلوكوس، نام ‹‹اورپا »و یا «اورپس››و«اورپوس» را بر ری نهاد. در زمان اشكانيان اين نام به ‹‹ارساكيا›› و ‹‹ارشكيه›› تغيير يافت و در زمان حكومت ساسانيان به ‹‹ری›› تبديل شد.
بر خلاف نظر مشهور نام ری در تورات نیامده اما در کتاب های یهودیان ژودیت وتوبیت و همین طور بسیاری از کتب و منابع جدید و قدیم آمده است: اوستا،کتیبه بیستون،دررالتیجان،ایران گیرشمن،ایران قدیم،مختصرالبلدان،معجم البلدان،احسن التقاسیم،عجایب نامه ،مجالس المومنین،تاریخ جرجان،آثارالباقیه و ...و در زبان های ارمنی،سریانی،پهلوی،یونانی و زبان های اروپایی و... نیز ذکر شده است.
پيشينه تاريخي
ری يكی از نقاط باستانی ايران است. آثاری كه از ری به دست آمده به هزاره چهارم پيش از ميلاد می رسد .به طور کلی پیشینه ری از نظر قدمت به سه بخش تقسيم می شود:
الف)دوره پیش تاریخی مربوط به تمدن چشمه علی و پیرامونش که از نخستین مراکز سکونت و پیدایی تمدن بشری است.
ب)ری در دوره تاریخی که سیر تکوین تمدن را پیموده و از مراکز مهم سرزمین ایران به شمار رفته است.
ج)ری پس از اسلام .
ری بر سر شاهراه تجاری شرقی – غربی بود که این خود از اهمیت ری در طول تاریخ حکایت دارد.


شهر : تهران
کشور : ایران