آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    نرخ
::    آدرس هتل اعیان مشهد
::    رزرو هتل زنبق یزد
::    تلفن هتل متل عسل بابلسر
::    رزرو هتل آپارتمان سروش مشهد
::    تلفن هتل آپارتمان نور مشهد
::    قیمت هتل جام جم کیش
::    آدرس هتل جام جم کیش
::    تصاویر هتل مهدی اردبیل
::    تلفن هتل مهدی اردبیل
::    قیمت هتل دهکده صبا قم
::    آدرس هتل آپارتمان دریا سرعین
::    تلفن هتل آپارتمان دریا سرعین
::    رزرو مهمان سرا جهانگردی ماکو بانه
::    تصاویر هتل استقلال گرگان
::    آدرس هتل آریان بانه
::    تصاویر هتل ایران اصفهان
::    آدرس هتل جهانگردی خرم آباد خرم آباد
::    قیمت هتل آپارتمان عباسی مشهد
::    قیمت هتل آپارتمان نیستان رامسر

اورامان ماسوله در سنندج


    میانگین امتیاز داده شده به این مطلب :
    نظر خود را در رابطه با این مطلب درج کنید
    ******

هورامان ناحیه وسیعی است که سراسر جنوب استان کردستان را دربر گرفته و یکی از مناطق خوش آب و هوای استان کردستان است که با توجه به کوهستانی بودن از نظر استعداد ها و توانمندی های گردشگری و مواهب خدادادی دارای ویژگی های نادری است که می تواند موجب جذب گردشگران خارجی و داخلی شود .


برخی از این چشم انداز ها و جاذبه های گردشگری در هورامان شامل چشم انداز دربند دزلی و ارتفاعات و دامنه ای سرسبز آن ، آبشار ملور مناطق پیرامون آن که دارای آبی زلال است حاصل ذوب برف های ارتفاعات بالادست آن است زینت بخش کوه های این منطقه ، چشم انداز مزارع پلکانی و معماری سنگی و روستا های پلکانی شکل .


اورامان یا هورامان تخت ؛ روستا هایی پلکانی با 1140 خانوار و 4926 نفر جمعیت تابع شهرستان سرو آباد در استان کردستان ایران است که به شیب تند خانه ها و سختی کوه های بلند پر از برف و دره های عمیق مشهور گشته است . این روستا در منطقه هورامان واقع شده است .

اورامان مرکز دهستان اورامانات با هفت هزار نفر جمعیت از سمت غرب با کشور عراق و از سمت جنوب به جوانرود، به پاوه و کوه شاهو و از طرف شمال به کردستان، به مریوان و در طرف شرق با کرمانشاه،
به روستا های ژاورود و شهرستان سنندج همسایه است . کوه تخت با 2770 متر در غرب این دهستان واقع شده است . یک شاخه مهم رودخانه سیروان از این دهستان سرچشمه گرفته و پس از تلاقی این دو رودخانه با یکدیگر در خاک کردستان عراق به دریاچه دربندیخان می ریزد . مرکز دهستان با 644 خانوار 2754 نفر جمعیت در فاصله 75 کیلومتری جنوب مریوان و اقع شده است . این روستا در دره ای شرقی - غربی و در شیب تندی رو به روی کوه « تخت » واقع شده است . خانه های روستا به طور کلی از سنگ و اغلب به صورت خشکه چین و به صورت پلکانی ساخته شده است که به همین دلیل آن را « هزار ماسوله » نیز می نامند . این روستا در بین اهالی روستا های منطقه به شهر اورامان معروف است . بنا به اعتقاد مردم منطقه این روستا زمانی شهری بزرگ بود و مرکزیتی خاص داشت و به همین خاطر از آن به عنوان تخت یا مرکز ( حکومت ) ناحیه اورامان یاد می کردند . مردم اورامان تخت که به لهجه اورامی { هورامی } - که در گذشته زبان کتابت به شمار می آمده و لهجه رسمی بوده - سخن می گویند ، مسلمان بوده و سنی مذهب ولی با این وجود آیین های باستانی ایرانی هنوز در حافظه تاریخی برخاسته از نیاکان مردم این منطقه ، جای دارد و آن را پاس می دارند .
بقایای آتشکده های زرتشتی در حوالی روستا نشانگر آن است که مردم این منطقه پیش از اسلام پیرو آئین زرتشت بوده اند .


شهر : سنندج
کشور : ایران