آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    قیمت هتل صفوی اصفهان
::    قیمت هتل بهار زاهدان
::    آدرس هتل آپارتمان فیروزه توس مشهد
::    نرخ هتل اکسین اهواز
::    تلفن هتل ملک چالوس
::    تصاویر هتل پارک ارومیه
::    تلفن هتل دانش دامغان
::    تلفن هتل شادی سنندج
::    رزرو هتل المپیک قشم
::    آدرس هتل گراند کیش
::    قیمت هتل آسمان اصفهان
::    تصاویر هتل آزادی مشهد
::    نرخ هتل آپارتمان شباویز کیش
::    نرخ هتل رضویه مشهد
::    تصاویر هتل آپارتمان خاتم همدان
::    آدرس هتل آپارتمان خاتم همدان
::    آدرس هتل آپارتمان خاتم همدان
::    رزرو هتل باختر مشهد
::    تلفن هتل فرید مشهد
::    قیمت هتل گنو بندرعباس

منطقه ای وسیع بنام ژئوپارکمشروح خبر
ژئوپارک ها حافظان محیط زیست بکر ، فرهنگ غنی و آثار باستانی و تاریخی مناطق مختلف

براساس تعاریف ارائه شده توسط یونسکو، ژئوپارک منطقه ای وسیع اما دارای حد و مرز آشکار است که با توجه به موقعیت منطقه جغرافیایی ژئوپارک پدیده های زمین شناختی متفاوتی را در بر میگیرد.که اعم از جاذبه های زمین گردشگری (طبیعی ) تاریخی و یا فرهنگی است.

در نگاه اول به کلمه ژئوپارک و ژئوتوریسم شاید کلمات ثقیل و کاملا علمی_تخصصی به نظر آید اما در صنعت گردشگری دارای طرفدارانی از عموم مردم است که نگاهی خارج از جبنه علمی به ژئوپارک دارند و البته با نگاهی متفاوت به مقوله مسافرت گردش و تفریح دارند.

ژئوپارک ها حافظان محیط زیست بکر ، فرهنگ غنی و آثار باستانی و تاریخی مناطق مختلف است و با برگزاری تورهای زمین گردشگری در مناطق جالب و دیدنی به معرفی این پدیده ها می پردازد و سعی دارد پنجره جدیدی به صنعت گردشگری باز نماید وهمچنین این ژئوپارکها هر چهار سال یک بار بر اساس پارامترهای مورد نظر یونسکو مورد ارزیابی قرار میگیرد و مجوز آن تمدید می شود و اگر فاقد برخی پارامتر ا باشد فرصت دوساله ای به مسولین داده می شود تاامکانات مورد نظر را فراهم آورده و دوباره مجوز را دریافت کنند.

ژئو پارک ها آگاهی های بسیاری در مورد خطرات زمین شناسی از جمله آتشفشان ها، زمین لرزه ها و تسونامی ها را ترویج می کنند و به کمتر کردن آسیب های جوامع محلی در آمادگی برای فاجعه کمک می کند. .در تعدادی ژئوپارکهای جهانی تعاونی های زنان هم در خدمات اقامت گردشگران ژئوپارکها فعالیت می کنند و هم می توانند فرصتی برای زنان فراهم کنند تا درآمد بیشتری در منطقه خود و با شرایط خود کسب کنند

در حال حاضر چین دارای بیشترین ژئوپارک است ژئوپارک جزیره قشم اولین ژئوپارک آسیا ست که در یونسکو به ثبت رسیده است اما متاسفانه در چند سال گذشته طی ارزیابی های انجام شده مجوز خود را از دست داد.

در این چند سال اخیر مکان های بسیاری برای ثبت در یونسکو ودریافت مجوز ژئوپارک پیشنهاد شده اند که از جمله آنها میتوان به منطقه دریاچه سی سر دومین آبگیر طبیعی خراسان رضوی به مساحت تقریبی یک هکتار در شمال شهرستان فیروزه در نزدیکی روستای معدن و یا معدن فیروزه نیشابور با قدمت استخراج 20000ساله سنگ فیروزه ویا دریاچه بزنگان در نزدیکی شهرستان سرخس منطقه مزدآوند و همچنین چشمه گرماب طاقانکوه و چشمه خم ترکان ودیگر مناطق این سرزمین کهن و پربرکت اشاره کرد


 

 

اطلاعات خبر
نویسنده: فریده پیوندی
منبع : مرکز 118 مسافر
تاریخ درج خبر:1394/03/16
برچسب کلیدی:ژئوپارک . شهرستان فیروزه نیشابور . دیدنی های خراسان رضوی . ژئوپارک جزیره قشم. گردشگری قشم . دیدنی های قشم

سایر اخبار