آیا سوالی دارید ! با ما تماس بگیرید 32240005- 051
تنهامرکز با نماد اعتماد الکترونیکی 2ستاره::    نرخ هتل نادری اهواز
::    تلفن هتل نادری اهواز
::    آدرس هتل خلاش ایلام
::    آدرس هتل خلیج فارس بندرعباس
::    تصاویر هتل ارگ مشهد
::    قیمت هتل ارگ مشهد
::    نرخ هتل بین المللی قصرالماس مشهد
::    تلفن هتل اسپادانا اصفهان
::    قیمت هتل سبز خرمشهر
::    تلفن هتل سبز خرمشهر
::    رزرو هتل آپارتمان شماره سه (ممتاز ) آتیلار بندرعباس
::    نرخ هتل صادقیه مشهد
::    نرخ هتل آپارتمان لیژان کرمانشاه
::    تصاویر هتل آپارتمان لیژان کرمانشاه
::    نرخ هتل آپارتمان سیمرغ کیش
::    تصاویر هتل پارسیان آزادی رامسر
::    تصاویر هتل پارسیان آزادی رامسر
::    رزرو مهمان سرا جهانگردی تبریز تبریز
::    قیمت هتل داریوش کیش
::    قیمت هتل کانیار گرگان

اواین باغ وحش در تهرانمشروح خبر
داستان نگهداری و پرورش حیوانات در بین مردم ایران و به خصوص از سوی پادشاهان مخصوصا ناصر الدین شاه به دوران بسیار قبل برمیگردد

ناصر الدین شاه

 (مجمع‌ الوحوش ناصری) به معنای (باغ‌ وحش) یکی از چیز های مورد علاقه ناصرالدین‌شاه بود که به دستور وی ساخته و در آن حیوانات مختلفی نگهداری و پرورش می‌شد. این باغ ‌وحش در روزهای مختلف به خصوص آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل که مردم وقت بیکاری دارند و خانواده و تفریح خود اهمیت میدهند. مشتری‌ها و بازدید کنندگان فراوانی از بین مردم شهر تهران داشت که به تماشای حیوانات باغ وحش  می‌رفتند و از دیدن حیوانات  بسیار خوشحال میشدند.وساعات خوش و به یاد ماندنی را در باغ و حش با خانواده یا دوستان سپری میکردند.. 

جمع ‌الوحوش ناصری اولین باغ ‌وحش جدید و واقعی کشور عزیزمان  است که ناصرالدین‌شاه بعد از سفر خود  به فرنگ دستور ساخت باغ وحش را داد.تا شروع به راه اندازی ان کنند. ناصر  علاقه زیادی به حیوانات و شکار ان ها  داشت. هنگامی که  به فرانسه سفر کرد بیکی از جاهایی که رفت باغ وحش کشور  پاریس بود و همین باعث شد تا وقتی که از سفر  فرنگ خود  برگشت دستور و احداث باغ‌وحش را بدهد.

. داستان نگهداری و پرورش حیوانات در بین مردم ایران و به خصوص از سوی پادشاهان مخصوصا ناصر الدین شاه  به دوران بسیار قبل  برمیگردد که نقش‌برجسته‌ها و اثار به جای مانده از دوران هخامنشیان و ساسانیان مانند نقش‌برجسته‌های تخت‌جمشید نشان دهنده آن است. بر اساس متن ها و نوشته های تاریخی در دوران‌های مختلف تاریخی از حیوانات وحشی و اهلی  در دربار پادشاهان برای نمایش‌های مخصوص در مراسم و مهمانی‌ها استفاده می‌شده است. برای مثال در یکی از خاطرات مشهور جهانگرد موفق المانی آدام اولئاریوس که در سال 1637 میلادی در طول دوران صفویه به اصفهان سفر کرده بود به نگهداری حیوانات از سوی دربار اشاره شده است که توجه خاصی به ان ها داشتند.و علاقه ی زیاد  خود را نسبت به حیوانات نشان میدادند.

معیر الممالک

 (معیر الممالک) یکی از نوه‌های ناصرالدین‌شاه بوده است.وی در خاطرات خود نوشته که در باغ‌ وحش ناصری حیواناتی از قبیل : ببر، پلنگ، شیر، خرس، کفتار، بوزینه، میمون و تعدادی طاووس در باغ آزادانه نگهداری می‌شدند.و رسیدگی های لازم برای نگهداری از ان ها را به دستور ناصر میکردند. پزشک ناصرالدین‌شاه در نوشته ها و خاطراتش به انواع حیواناتی که در باغ نگهداری میشده اشاره خاصی کرده است دردست‌نوشته‌های او آمده که در باغ‌ وحش ناصر الدین شاه چهار شیر نر و یک ماده از کوه‌های شیراز، سه ببر مازندران، یک یوز و سه پلنگ جاجرود و پنج خرس دماوندبوده است.نکته جالب و قابل گفتن این خاطرات و دست نوشته ها در آن است که در بین حیواناتی که پزشک شاه از آنها نام برده شیر شیراز و ببر مازندران به کلی منقرض شده‌اند و علت ان هم مشخص نیست. و دیگر خبری از یوز و پلنگ جاجرود و خرس دماوند هم نیست .شاید ان ها هم بخاطر شیر و ببر انجا را ترک کرده اند.همه این حوادث در کمتر از 150 سال اتاق افتاده است.

انتقال باغ وحش

با گسترش محدوده و موقعیت جغرافیایی حصار شهر تهران ،منطقه لاله‌زار و باغ‌وحش هم در داخل شهر جایی پیدا کردند به همین دلیل ناصر شاه دستور داد تا باغ‌ وحش به منطقه دوشان تپه در شرق تهران که از نظر اب و هوا بسیار خوش و مناسب بود. و ناصر الدین شاه که در ان منطقه کاخی زیبا و دارای حوض ابی بود منتقل شود

بعد از به قتل رسیدن ناصرالدین‌شاه، پادشاهان دیگر قاجارمانند مظفرالدین شاه هم توجه و علاقه خاصی به باغ‌ وحش و نگهداری حیوانات داشتند و حتی به تعداد حیوانات مختلف باغ‌ وحش اضافه کرد. با بوجود امدن حکومت پهلوی و تاج‌گذاری رضاخان توجه و علاقه به باغ ‌وحش هم‌ به مرور زمان از بین رفت.دیگر کسی توجه ای نشان نداد.که این امر ناخوشایندی طلقی میشود.  حتی متاسفانه اولین باغ‌ وحش جدید و زیبا تهران هم از بین رفت..

اطلاعات خبر
نویسنده: سارا تیموری
منبع : مرکز 118 مسافر
تاریخ درج خبر:1394/04/07
برچسب کلیدی:

سایر اخبار